x

Lai nodrošinātu web lapas satura kvalitāti un apkopotu apmeklētāju statistiku, Izdevniecības Rīgas Viļņi mājas lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Vairāk par sīkdatnēm lasiet ŠEIT. Vai Jūs piekrītat šo sīkdatņu izmantošanai?

✘ Nepiekrītu ✔ Piekrītu

— 100 Latvijas noslēpumi —

100 Latvijas noslēpumi

Latvijas vēsturei ir veltīts daudz grāmatu, taču varētu rakstīt vēl un vēl. Tas ir mānīgs iespaids, ka mēs esam maza tautiņa un arī valsts mums maza ar īsu vēsturi. Pāršķirstot kaut vai tikai šā žurnāla lappuses, saproti, ka stāstu, kuri būtu pelnījuši plašāku aprakstīšanu, ir pārpārēm. 

Kaut vai par Kurzemes hercogisti, kas it kā ir un tajā pašā laikā nav mūsējā. Tā vismaz šķiet daļai latviešu, jo tajā laikā taču visur pie teikšanas bija vācieši, bet mazie nabadziņi latvieši tikai ar melnām mutēm sēdēja aizkrāsnē. Jā, pirmās vijoles spēlēja vācu aristokrātija, taču arī šos cilvēkus mēle nelokās saukt par svešiniekiem, jo viņi paaudžu paaudzēs dzīvojuši tagadējā Latvijas teritorijā. Otrkārt, bez latviešu zemniekiem, amatniekiem, strādniekiem nekāds Kurzemes hercogistes spožums nebūtu iespējams. 
Mums ir arī pārpārēm dramatisku stāstu. Teiksim, par vācu barona nelaimīgo mīlas stāstu, kas viņu noveda līdz trakomājai un beidzās ar traģēdiju. Vai arī par lielāko latviešu rēderi Frici Graudu, kuram mūžs aprāvās svešumā. Vai par porcelāna fabrikantu Kuzņecovu dzimtu, kas varētu kalpot par paraugu visiem mūslaiku oligarhiem un jaunbagātniekiem. Vai arī par varonīgo avantūristu Goldfeldu-Zeltiņu, kurš pa savai vīzei pagrozīja Latvijas vēstures ratu. Nerunājot nemaz par baiso Tallinas evakuācijas stāstu 1941. gada augustā, kas nebūtībā aizrāva lielu daļu Latvijas tirdzniecības flotes reizē ar tūkstošiem dzīvību. 

Katrs no šiem stāstiem būtu veselas grāmatas vērts – gan vēsturiska pētījuma, gan romāna. Mēs, šā žurnāla veidotāji, darījām, ko varējām, lai tos pastāstītu kaut vai īsā formā.

Ceram, ka jums patiks. Lai interesanti lasīt!

Sandris Metuzāls