x

Lai nodrošinātu web lapas satura kvalitāti un apkopotu apmeklētāju statistiku, Izdevniecības Rīgas Viļņi mājas lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Vairāk par sīkdatnēm lasiet ŠEIT. Vai Jūs piekrītat šo sīkdatņu izmantošanai?

✘ Nepiekrītu ✔ Piekrītu

— Latvijas noslēpumi #3 —

100 Latvijas Noslēpumu lasītāj!

Mūsu kultūras mantojums ir tik bagātīgs, ka tajā var atrast vispārsteidzošākās lietas, kas gadu gaitā nepelnīti ir aizmirstas. Šajā žurnāla laidienā esam mēģinājuši izcelt saulītē kaut dažas no tām, piemēram, stāstu par Paulu Rūdolfu Rubi, izcilu dizaneru, kurš izstrādājis gan skices valdības un Valsts prezidenta interjeriem, gan mēbeļu komplektus, taču apstākļu sakritības dēļ viņa ikdienas darbs bija saistīts pavisam ar citu jomu – ar cietumu. Tikai pēdējā laikā, pateicoties dažu cilvēku entuziasmam, viņa radītās mēbeles, kas ir saglabājušās, tiek pētītas un atjaunotas. Tikpat interesantas ir arī konstruktora Pētera Viļumsona pusautomātiskās vienpaminas stelles, kurām viņš piešķīra poētiskus nosaukumus – Lielupes Viļņi, Daugavas Viļņi. Savam laikam tā bija izcila aušanas iekārta, kuru augsti vērtēja rokdarbnieki un amatnieki; mūsdienās tās piedzīvo savu renesansi.
Arī par filmas Teātris tapšanas aizkulisēm, par tukšās taras kultu, kas valdīja padomju laikos, par sievietēm brīvās Latvijas cietumos pirmajos neatkarības gados, par lielāko masu pašnāvību Latvijas vēsturē, par Sibīrijas saimnieku Robertu Eihi un daudz ko citu.
Ceram, ka žurnāla 112 lappusēs ikviens lasītājs atradīs vismaz dažus rakstus, kas liks pārsteigumā teikt: “Bet to gan es nezināju!”

Lai laba lasāmviela!
Signe Šēnfelde
Sandris Metuzāls